Barnio mados kelionės laiku: MOD’ai – jaunatviška ir maištinga mados energija.

Banio mados kelionės laiku: MOD’ai – jaunatviška ir maištinga mados energija.

Šiandiena Banis nukels Jus atgal į praeitį ir supažindins su nuostabia, stilinga ir maištinga mada – MOD’ais. Tikimės, jog Jums bus ne tik įdomu nukeliauti laiku atgal bei susipažinti su mados istorija, bet ir pasisemsite iš jų puikiu įvaizdžio idėjų bei drąsos, būti išskirtiniais bei drąsiais!

MOD’ai – nepaprastai moderniu, madingu aprangos stiliumi pasižyminti jaunimo subkultūra prasidėjusi Anglijoje 1960’aisiais ir pasiekęs piką 7 deš. pirmoje pusėje. Judėjimo nariai buvo vadinami modernistais (modais), dauguma jų gyveno Pietų Anglijoje.

Iki šiol nėra tiksliai žinoma, nuo ko prasidėjo mods. Viena iš versijų teigia, kad viskas prasidėjo nuo itališkų kostiumų. Penkto dešimtmečio pabaigoje grupelė jaunų vaikinų, kurių šeimos užsiemė medžiagų verslu, buvo pamišę dėl džiazo, „rhythm and blues“ ir griežto kirpimo itališkų kostiumų. Jų įvesta mada plito šviesos greičiu, nes, kaip ir „teddy boys“ Edvardiški kostiumai, prabangūs itališki apdarai jaunimui simbolizavo atitrūkimą nuo niūrios pokario realybės.

Mods sekė pionierių “teddy boys” pėdomis. Ši tendencija priklausė dirbančiosios ir vidurinės klasės paaugliams, tai buvo itin originalus, įvairių įtakų suformuotas saviraiškos būdas.

Londone atsidaro pirmieji butikai oreantuoti į jaunimą, kuris gali leisti pinigus savo stilingam įvaizdžiui kurti. Žiniasklaidoje skambėjo tokios frazės kaip “kam tas maistas, geriau drabužiai, muzika, linksmybės”! Didelis vyrų susidomėjimas mada. Šis jaunimas nebuvo pasyvus pirkėjas, priešingai – jie turintys savimonę ir kritiški. “Lediniai” itališki kostiumai buvo siuvami privačiai iš brangių kokybiškų medžiagų pagal griežtą kodeksą. Retas kuris jaunuolis pretendavo į “tikro mod” titulą. Tam reikėjo ne tik turėti labai rafinuotą skonį, bet ir kalbėti bei šokti taip, kaip niekas kitas. Drabužius mods saugojo kaip savo akį – kai kurie net kostiumus į šokius atsinešdavo polietileniniuose maišuose, kad nesusiglamžytų.

Kai šį įvaizdį ėmė mėgdžioti visų ekonominių sluoksnių Anglijos paaugliai, modai atrado savąjį unikalų identitetą įvairiuose muzikiniuose stiliuose, tarp jų moderniajame džiaze, Amerikos juodaodžių ritmenbliuze ir soul, jamaikietiškuose ska ir bluebeat bei išskirtiniame britiškos byto muzikos stiliuje.

Žiūrint to meto nuotraukas, susidaro įspūdis, kad visi jaunuoliai atrodė kaip mods. Iš tiesų tai buvo kur kas sudėtingiau. Mažiausia detalė galėjo nulemti, ar buvai klasifikuojamas kaip mod, ar ne. Pavyzdžiui, “The Beatles”, kurių stilius buvo neabejotinai mod. Ankstyvųjų mods įvaizdis buvo ypač dendiškas, netgi elitistinis. Pagrindinės sudedamosios įvaizdžio dalys buvo; nepriekaištingas Itališkas kostiumas (kartais baltas) su siaurais atlapais, mocheriniai, vilnoniai ar kašmyro megztiniai (V – formos apykakle), ploni kaklaraiščiai, marškinių apykaklės kampuose siauros sagutės, smailianosiai odiniai batai, geros kokybės odinis krepšys, šukuosenos primenančios Jean-Paul Belmondo įvaizdį prancūziškuose filmuose.

 

Na ir bene svarbiausias ir labiausiai MOD dvasią įkūnijantis aksesuaras, jeigu galima taip vadinti – lengvas, manevringas, greitas ir be galo itališkas motoroleris – Vespa arba Lambretta. Buvo išleistas įstatymas, reikalaujantis, kad prie kiekvieno motorolerio būtų pritvirtintas nors vienas veidrodėlis, modai pasityčiodami prikabino prie savųjų po 4, 10 ar 32 veidrodėlius. Taip parodydami savo laisvę ir maištą prieš taisykles ir normas.

Moterų MOD stilius – berniukiškas, trumpų plaukų šukuosena, vyriškos kelnės ar marškinėliai, dažniausia jų pačių vaikinų, žemakulniai bateliai, ir labai minimalistinis makiažas – tik paryškintos akys. MOD moterys sugebėjo dėvėti labai trumpus mini sijonus ir neatrodyti vulgariai, o kaip tik, išlaikyti puikų ir skoningą įvaizdį.

Ką gi, tiek mados istorijos šiandiena. Nebijokit būti drąsiais ir kurti savitą stilių. O galbūt, grąžinkime atgal į madą MOD’us? Juk mada vis sugrįžta ir sukasi ratu. Iki greitų susitikimų!

Autorė: Karina Tumaš

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *