Meno terapija – tai kur kas pigesnis metodas nei daug metų trunkantis medikamentinis gydymas. Kūryba šioje terapijoje tampa ne vien laisvalaikio forma, o labiau priemone užmegzti ryšius. „Tokiuose užsiėmimuose gimsta trišalis santykis: su terapeutu, piešiniu ir klientu. Ne piešimas, o specialisto ir paciento santykis yra terapinis – kai padedi žmogui suprasti, ką jis piešia ir kaip dėl to jaučiasi. Ši terapija yra saviraiškos forma, padedanti išlaisvinti susikaupusias neigiamas emocijas: pyktį, agresiją, baimes, vienišumo jausmą. Ji padeda atskleisti teigiamas užslėptas savybes – bendravimo įgūdžius ir asmeninius gebėjimus“.

Šiuolaikinis pasaulis iš žmonių reikalauja vis daugiau dvasinių jėgų, kurios padėtų kovoti su kasdieniu stresu. Įtampai įveikti puikiai tinka išpopuliarėjusi meno terapija, primenanti psichologo konsultaciją. Skirtumas vienas – darbui pasitelkiami kūrybos metodai. Sveikimas yra ilgas procesas – tik žingsnis po žingsnio ir padedant specialistui žmonėms gali pavykti atsikratyti psichologinių problemų.

Šiandien menų terapija yra taikoma kaip papildoma ir šiuolaikiška gydomojo proceso galimybė, geros savijautos priemonė, nors yra žinoma, kad priešistoriniais laikais, o kai kuriose Afrikos tautose ir šiandien tai yra pagrindinis gydymo būdas. Specialiai apmokyti žyniai, išvarinėdavo piktąsias dvasias, persirengę įvairiomis būtybėmis, sukurdami ritminį, ritualinį judesio, garso ir vaizdo reginį. Pirmykštėse kultūrose piešinys ir spalva turėjo maginės ir neverbalinės komunikacijos reikšmę. Piešimas, vaidyba, muzika buvo pirmieji gydymo, bendravimo su gyvūnų, dievų pasauliu būdai.

Tačiau, šiandiena Banis Jums ne tik pristatys kelis populiariausius menų terapijos būdus, bet ir duos patarimų, kaip tokią terapiją pasidaryti visiškai nemokamai bei savarankiškai namuose.

MUZIKOS TERAPIJA.

Pagrindinis muzikos terapijos tikslas – atsipalaidavimo ir ramybės patyrimas, vaizduotės plėtojimas ir teigiamų emocijų išgyvenimas. Muzikos terapija yra vedama grupėse, kurios sudaromos pagal pacientų psichines būsenas, ir naudojama siekiant sumažinti stresą, nerimą, depresiją.

Muzika stimuliuoja mūsų emocijas, padeda jas išreikšti ir sureguliuoti. Muzika padeda save pažinti ir išreikšti, atspindi identitetą, lavina dėmesingumą ir koncentraciją, stimuliuoja atmintį, padeda įsiminti ir prisiminti. Savo elementų įvairove, pokyčių bei kontrastų galimybėmis muzika turi platų spektrą terapinių galių – gerina klausymo įgūdžius bei kalbos suvokimą, padeda suvokti laiką ir erdvę ir gali sukelti tam tikras asociacijas ir vaizdinius. Ji veikia mūsų kūną tiesiogiai – vibracijomis, iššaukdama tam tikras fiziologines reakcijas – atpalaiduoja, žadina, sutelkia, reguliuoja, aktyvina, ramina.

Norint išmėginti šią terapiją, Jums reikės tik patogiai atsigulti ant minkšto kilimėlio namuose, susirasti raminančios muzikos ar gamtos garsų internete. Įsiklausykite į muziką, pasistenkite išgirsti ir atkirti kiekvieną garsą, atsipalaiduokite. Kartokite tokį užsiėmimą kai jausite nerimą, pyktį ar įtampą. Taip pat, galite išlieti savo emocijas ir grodami kokiu nors instrumentu, jei dar nemėginote – išbandykite. Tai padeda ne tik išugdyti naujus įgūdžius, bet ir padeda kovoti su neigiamomis emocijomis.

DAILĖS TERAPIJA

Dailės terapinis procesas pagrįstas tuo, kad reikšmingiausios žmogaus mintys ir pergyvenimai gali būti greičiau išreikšti vaizdiniais, nei žodžiais. Kai asmuo išreiškia savo vidinį patyrimą vaizduodamas (piešdamas, tapydamas ir kt.), jis labai dažnai įgyja sugebėjimą kruopščiai viską apibūdinti, o tai leidžia brandžiau suvokti problemą, ją priimti ir konstruktyviai spręsti. Reikia atkreipti dėmesį, kad dailės terapijos procese kūrėjas sąmoningai ir aktyviai dalyvauja, reikšdamas ir nagrinėdamas savo asmeninį patyrimą, kuris gali būti ir trikdantis, gąsdinantis arba nemalonus. Toks terapijos būdas padeda, pasitelkiant spalvas, išreikšti savo emocijas, nusiraminti, pailsėti morališkai, sutelkti savo mintis ir susikaupti.

Tokia terapiją pasidaryti namuose nėra sunku. Galima pasiimti popieriaus lapą, pieštukus, dažus.. Ir tiesiog leisti sau išsilieti ant popieriaus lapo. Taip pat, puiki priemonė šiai terapijai yra mandalos. Jas smagu spalvinti ir jos suteikia tikrą terapijos poveikį. Jas galite nusipiešti patys, atsispausdinti iš interneto ar net įsigyti specialiais spalvinimui skirtas knygytes. O norintiems save išanalizuoti, siūlome išanalizuoti savo piešinio spalvas. Gal pasirinktos spalvos išduos visą tiesą apie Jus? https://9kates.wordpress.com/spalvu-reiksme/

ŠOKIO TERAPIJA

Šokio terapijos tikslas – suvokti savo kūno, proto ir sielos visumą ir keisti tai, kas trukdo žmogui gyventi. Jos metu stebima, kaip žmogus supranta ir interpretuoja erdvę, laiką, judesį įvairiomis emocinėmis temomis. Kūno kalba leidžia neverbaliai pasakyti tai, ko galbūt niekada nepasakytume balsu, todėl ji stiprina pasitikėjimą savimi, skatina savižiną, ir kaip niekas kitas apnuogina nemalonią tiesą, parodydama problemas, kurias reikia suvokti, išgyventi ir integruoti, arba pakeisti. Šokio terapija ar šokio judesio terapija – psichoterapinis judėjimo naudojimas, kuris gerina emocinę, socialinę, pažintinę ir fizinę asmens integraciją. Ši terapija gali padėti žmonėms, turintiems vystymosi, medicininių, socialinių, fizinių ar psichologinių sutrikimų.

Norint, galima pritaikyti tokią terapiją ir namuose. Reikės tik susirasti mokomąjį video Youtube platformoje ir bandyti atkartoti bei pajausti rodomus šokių judesius. Tokia terapiją Jums leis pamilti bei pažinti savo kūną, atsipalaiduoti, nusiraminti bei fiziškai sustiprėti. Tokiai terapijai, kaip ideali atmaina, tinka ir jogos pratimai.

Taigi, moksliškai įrodyta, jog meno terapijos, yra labai svarbios medicinos srityje, nes būtent šie gydymo metodai leidžia sergantiems išreikšti savo emocijas, palaikyti fizinę bei psichinę sveikatą, leidžia ugdyti smulkiąją motoriką ir taktilinius pojūčius, atsipalaiduoti, nugalėti nerimą ar net pažinti save. Linkime Jums išlikti sveikiems! Gerų pojūčių ir kūrybiškumo! Iki kitų susitikimų.

Autorė: Karina Tumaš

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *